Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Dobrovoľníci vyniesli z Tatier kilogramy odpadkov

28.09.2013 16:33

Akcie Čisté hory na lesnej ceste k Popradskému plesu (autor: Lenka Burdová) Opätovne po roku sú značkované turistické chodníky v Tatrách zbavené odpadkov. Postaralo sa o to v práve uplynulú sobotu počas akcie Čisté hory vyše 1500 dobrovoľníkov. Tí z Tatranského národného parku a Pieninského národného parku vyniesli viac ako 500 kilogramov odpadkov. „Najviac účastníkov bolo na Štrbskom Plese, na chodníkoch v okolí Tatranskej Lomnice a Tatranských Matliarov, na Hrebienku a v Roháčoch v Západných Tatrách, ktorých doliny čistili najmä turisti z Česka,“ hovorí Igor Stavný, koordinátor 35. ročníka akcie Čisté hory zo Štátnych lesov TANAPu.

Na týchto miestach vyzbierali účastníci aj najväčšie množstvá odpadkov prevažne v podobe rôzneho komunálneho odpadu a obalov od potravín. Na zamyslenie je pritom fakt, že odpadky sa vo veľkom množstve nachádzali aj v tráve popri hlavnej ceste vedúcej z Tatranskej Lomnice do Tatranskej Kotliny.

Akciu Čisté hory organizujú Štátne lesy TANAPu v spolupráci so Správou TANAPu, ktorej strážcovia prírody pomáhali dobrovoľníkom pri zbere odpadkov v liptovskej časti Tatier. V tomto roku v území oboch národných parkov pomáhali aj dobrovoľní členovia Stráže prírody. Členovia základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) Vysoké Tatry a členovia občianskeho združenia Zachráňme tatranského kamzíka zbavili odpadkov znečistené vysokohorské táborisko pod Vysokou v Bielovodskej doline.

Počas tridsiatich piatich rokov odbremenilo viac ako 40 000 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia územie Tatranského národného parku a Pieninského národného parku o viac ako 58 600 kg rôzneho komunálneho a stavebného odpadu, v posledných rokoch najmä od odpadu z potravín. Pritom rekordným bol rok 1980, v ktorom 1400 ľudí znieslo z turistických chodníkov až 7655 kg odpadkov. Najznečistenejším v tom roku bolo Skalnaté pleso, kde vyzbierali 3700 kg odpadu.