Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Núdzová cesta na Lomnický štít je opätovne zabezpečená reťazami

07.10.2013 10:20

Výstupová a zostupová cesta na Lomnický štít je už opäť zabezpečená reťazami (autor: Dominik Michalík) Na zabezpečenej ceste vedúcej z Lomnického sedla na Lomnický štít už reťaze nechýbajú. Postarali sa o to pracovníci Strediska terénnych služieb (STS) Štátnych lesov TANAPu. Počas uplynulej soboty a nedele namontovali 108 metrov chýbajúcich reťazí, ktoré zo zabezpečenej trasy zmizli v jej najexponovanejšom úseku. „Vzhľadom na expozíciu a terén, najmä za nepriaznivých poveternostných podmienok je nevyhnutné, aby tu reťaze boli. A tiež, aby v prípade technickej poruchy lanovky či požiaru v budove, zamestnanci pracovísk SAV, ako aj pracovníci lanovky s vyvezenými cestujúcimi mohli bezpečne zísť alebo vyjsť na Lomnický štít za každého počasia,“ komentuje Dominik Michalík, vedúci STS Štátnych lesov TANAPu.

Zabezpečená cesta istiacimi prvkami, kramľami a reťazami, nie je značkovaným turistickým chodníkom. Bola vybudovaná ešte v čase výstavby lanovky a budovy observatória na Lomnickom štíte. Neskôr zostala prirodzenou núdzovou výstupovou i zostupovou cestou pre zamestnancov pracovísk SAV i lanovky a zároveň ako zostupová cesta pre organizovaných horolezcov, ktorí na štít vystúpia ktoroukoľvek horolezeckou cestou.

V zmysle Návštevného poriadku TANAPu upozorňujeme, že predmetná cesta nie je značkovaným turistickým chodníkom a ani výstupovou horolezeckou trasou. Pre horolezcov je určená iba na zostup. Turistov, ktorí napriek tomu cestu vo výstupe či zostupe na Lomnický štít použijú, môže člen Lesnej stráže alebo Stráže prírody vrátiť z cesty späť a pokutovať za porušenie zákona o lesoch a zákona o ochrane prírody a krajiny až do výšky 66 eur.