Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vlk dravý a výr skalný sú novými exponátmi Múzea TANAPu

22.11.2013 10:00

Vlk dravý je novým exponátom Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici (autor: Lenka Burdová) Múzeum Tatranského národného parku po dvoch týždňoch otvorilo svoje brány a ponúka novinky. „V diorámach je vždy niečo nové. A nemusí to byť iba živočích. Každoročne v nich napríklad vymieňame stromčeky a machy, ktoré počas roka vyschli. Ale tentoraz máme v jednej z nich nového krásneho vlka, ktorý nám doplnil mláďatko s dospelým jedincom. Máme nového výra a predovšetkým máme film, ktorý zachytáva život našich vysokohorských spáčov, svišťov,“ hovorí Barbara Chovancová, zoologička Výskumnej stanice a Múzea TANAPu Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici.

Spomedzi noviniek, ktoré návštevníci Múzea TANAPu v nasledujúcom roku budú môcť v jeho výstavných priestoroch vidieť, to však ani zďaleka nie je všetko. Vo vitríne za expozíciou geológie pribudla svetelná tabuľa zachytávajúca život v území TANAPu medzi podhorským a horským stupňom lesa. Barbara Chovancová konkretizuje: „Chceli sme návštevníkom ukázať, ako vyzerá srnčia zver, ako vyzerá v zime a ako v lete, ako sa líši srnec od jeleňa a zároveň pripomenúť, že u týchto živočíchov samice nemajú parohy“.

Pod sklom z jednej vitrín pribudla história záchranárstva v Tatrách od jeho začiatkov až po obdobie, kedy Horská služba prešla pod ministerstvo vnútra. Návštevníci sa tak dozvedia napríklad aj to, že „do roku 1874 záchranu v núdzi poskytovali v Tatrách baníci, pastieri, drevorubači, neskôr turisti, horolezci a vodcovia, členovia turistických organizácií ... neskôr sa dostával záchranársky materiál na vysokohorské chaty, ktoré v tom čase budovali najmä turistické organizácie“. Zaujímavým exponátom je pritom záchranárska kniha, do ktorej záchranári zakresľovali miesto, kde sa úraz stal. Pritom priebeh záchrannej akcie približujú čierno biele fotografie. Obnovená a o nové zbierkové predmety doplnená je aj expozícia o objavovaní a poznávaní Tatier.

Za sklom výstavných vitrín vymenila Zuzana Kyselová, botanička Výskumnej stanice a Múzea TANAPu Štátnych lesov TANAPu všetky druhy rastlín. Návštevníci tak v celej ich kráse budú môcť vidieť viac ako sto najvzácnejších druhov tatranskej flóry. Chýbať bude jedine trojrozmerná mapa Tatier, ktorá zostane pred zrakmi návštevníkov Múzea TANAPu ukrytá približne tri mesiace. „Po tomto čase sa objaví opäť, tentoraz však vynovená a aktualizovaná,“ dodáva Barbara Chovancová.

A tak ani v zime návštevníci nemusia banovať, že počas návštevy Tatier nevideli to, čo by práve chceli: vzácnu tatranskú kvetenu i zverinu či nestihli spoznať ich históriu. Stačí prekročíť prah Múzea TANAPu v Tatranskej Lomnici. Viac na www.lesytanap.sk.