Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vianočné stromčeky ponúkajú len v obmedzenom množstve

04.12.2013 12:41

Ilustračná snímka (autor: Lenka Burdová) Vianočné stromčeky na predaj ponúkajú od dnes už aj Štátne lesy TANAPu. Aj v tomto roku im to umožňujú zásahy v rámci starostlivosti o mladé lesné porasty, ktorými upravujú početnosť a druhovú štruktúru porastov a tým zabezpečujú druhovú pestrosť a stabilitu budúcich lesov v Tatranskom národnom parku. „V súčasnosti sa sústreďujeme predovšetkým na dopestovanie stabilných lesných ekosystémov. Ide predovšetkým o zabezpečenie mladých lesných porastov vytvárajúcich predpoklad pre plnenie požadovaných funkcií lesov v najstaršom národnom parku na Slovensku. Z uvedeného dôvodu produkcia vianočných stromčekov nie je našou prioritou. Obmedzený počet vianočných stromčekov ponúkame iba zamestnancom, domácim obyvateľom a podnikateľským subjektom,“ hovorí Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Záujemcovia si môžu vybrať spomedzi približne tristo smrekov, borovíc a jedlí. Ich cena sa pohybuje od 1,60 eura za metrový smrek po 15,80 eura za štvormetrovú jedľu. Vybrať si môžu z ponuky smrekov a borovíc na ochrannom obvode Podbanské (smrek), Štrbské Pleso (smrek), Vyšné Hágy (smrek a borovica), Smokovce (smrek a borovica), Tatranské Matliare (smrek, borovica a jedľa) a Tatranská Javorina (smrek).

Štátne lesy TANAPu aj v tomto roku zabezpečujú na území Tatranského národného parku ochranu mladých lesných porastov pred nelegálnymi výrubmi. V predvianočnom období sú posilnené hliadky členov Lesnej stráže z radov pracovníkov jednotlivých ochranných obvodov Štátnych lesov TANAPu. Do dnešného dňa nezaznamenali ani jeden prípad krádeže vianočného stromčeka.