Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Tatranská kvetena v botanickej záhrade čaká na snehovú perinu

11.12.2013 13:28

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici bez snehu (autor: Janka Černická) Botanická záhrada v Tatrách, sprístupňujúca verejnosti vysokohorskú tatranskú flóru, zatvorila svoje brány už v polovici septembra. Odvtedy mali botanici Štátnych lesov TANAPu plné ruky práce s jej zazimovaním. „Museli sme pozbierať menovky kvietkov a uschovať ich pred nepriazňou počasia. Pokosili sme trávnaté plochy, dôkladne vypleli alpíniá, skalky a hriadky v zásobnej záhrade. Vypustili sme jazierka a vyčistili ich dná od nánosov bahna. Súčasne sme triedili a čistili asi sto druhov semien kvietkov, ktoré sme nazbierali počas leta a vysiali sme ich do zásobnej záhrady. Aby sme na jar mohli dopĺňať a obnovovať jednotlivé alpíniá v záhrade a zároveň aj ponúkať návštevníkom na predaj nové sadenice kvietkov,“ vyratúva neľahké práce Janka Černická, vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici.

Prvý sneh nechal na seba dlho čakať. A keď napokon napadol, o pár dní sa zase roztopil. Kvetom, kríkom a stromov v záhrade však chýba. Janka Černická vysvetľuje, prečo: „Snehová prikrývka pôsobí predovšetkým ako izolačná vrstva, znižujúca pôsobenie mrazu. Rastlinám vytvorí akúsi perinu. Holomrazy sú nebezpečné aj tým, že premŕzaním pôdy nepokrytej snehom vyhynú korene menej mrazuvzdorných trvaliek a drevín. Rastliny vysadené na jednotlivých alpínach sú už dostatočne silne zakorenené, a tak ľahšie odolávajú zimnému počasiu. Horšie je to s rastlinkami, ktoré sme počas leta napikírovali, tie sú zraniteľnejšie.“ Ak nenadelí príroda sama snehu včas, potrebná je pomoc človeka. „Kvety mrazu menej odolné sú celé zapustené až po okraj kvetináča v pilinách pareniska, aby nevymrzli. Stáva sa hlavne na močiari, kde je vysoká vlhkosť pôdy, že sa mrazom nadvihnú s pôdou aj korene. A ak nie je dostatok snehu, sú vystavené holomrazu. Hneď na jar, len čo nám to počasie dovolí, musíme korene zatláčať späť do pôdy. Medzi takéto druhy patrí prvosienka pomúčená, ktorú sme vysadili do močiara v kvetináčoch,“ popisuje Janka Černická.

V botanickej záhrade však nie je iba vegetácia. Žijú v nej aj vzácne druh žiab skokan hnedý a ropucha bradavičnatá. „Žaby sa zazimovali už v októbri, zaliezli pod kamene a do bahna na dne jazierok, kde prespia zimu. Na jar, keď už cítia blížiaci sa čas zobúdzania a rozmnožovania, ich môžeme vidieť na zamrznutých hladinách jazierok,“ dodáva Janka Černická.

Botanická záhrada a všetko v nej pokojne oddychuje. Čaká už len na bielu perinu, aby sa na jar prebudila oddýchnutá a plná síl do nového života. Turisti, ktorí prídu do Tatranského národného parku počas zimy, môžu vidieť vzácnu tatranskú kvetenu v Múzeu TANAPu Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne je celoročne vystavených približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré v botanickej záhrade nie je možné dopestovať. Viac informácií na www.lesytanap.sk/muzeum