Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Venerovského memoriál po päťdesiaty krát

07.03.2014 09:13

Venerovského memoriál - ilustračná snímka (autor: archív ŠL TANAPu) Takmer stovka pretekárov lesníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny si zmeria sily na Majstrovstvách lesníkov SR v lyžovaní. Tohtoročný jubilejný 50. ročník Venerovského memoriálu sa bude konať od 9. do 11. marca t.r. na Štrbskom Plese. Najpočetnejšie zastúpenie spomedzi zahraničných účastníkov má Česká republika, ktorá na štart postaví spomedzi lesníkov deväť pretekárov. Päť pretekárov bude reprezentovať poľský Tatranský národný park (TPN). Ani medzi tohtoročnými súťažiacim a hosťami nebudú chýbať Užhorodskí lesníci z Ukrajiny.

Sedemdesiatpäť pretekárov, z toho dvanásť žien, si zmeria svoje fyzické sily v behu na lyžiach so streľbou zo vzduchovky a v obrovskom slalome. Muži budú súťažiť v štyroch vekových kategóriách, ženy v jednej bez rozdielu veku. Víťaz v dvojkombinácii získa titul Majster lesník Slovenska a Majsterka lesníčka Slovenska, absolútny víťaz je Víťazom Venerovského memoriálu.

Usporiadateľmi Medzinárodných majstrovstiev lesníkov SR v lyžovaní sú Štátne lesy TANAPu. Podujatie sa uskutoční pod záštitou ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, predsedu Odborového zväzu Drevo – Lesy - Voda a v spolupráci s obcou Štrba.

Prvý ročník Venerovského memoriálu sa konal už v roku 1947. Jeho základnou myšlienkou bola prezentácia práce lesníkov, ktorí v zimných podmienkach pri výkone svojho povolania v lese nevyhnutne musia zvládať aj pohyb na lyžiach.

Viac informácií o podujatí a jeho histórii nájdete v časopise TATRY č.2/2014.