Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Ľad na turistických chodníkoch sa roztápa veľmi pomaly

13.03.2014 12:22

Informačné tabuľky, ktoré upozorňujú na ľad na chodníkoch, sú rozmiestnené v celom TANAPe (autor: Dominik Michalík) Napriek teplým a slnečným dňom mnohé úseky značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku stále pokrýva vrstva zľadovateného snehu alebo ľadu. Ten je v strmých a tienistých úsekoch Magistrály a na početných úsekoch všetkých turistických chodníkov vedúcich k vysokohorským chatám. Zľadovatený je aj zeleno značený chodník vedúci zo Štrbského Plesa na Popradské pleso či žlto značený chodník v Mlynickej doline vedúci k vodopádu Skok. Kvôli ľadu sú ťažko schodné aj turistické chodníky v okolí vodopádov Studeného potoka, Hrebienka a Rainerovej chaty.

„Príčinou sú výkyvy počasia, keď počas dňa teplo aj to málo snehu, ktoré v Tatrách je, roztápa, a nočné teploty pod bodom mrazu, vďaka ktorým roztopený sneh a voda na chodníkoch zamŕza. Turisti by mali s touto skutočnosťou počítať a na túru sa riadne vystrojiť. A to vrátane paličiek a vhodnej obuvi prípadne stúpacích želiez, tzv. mačiek,“ pred nadchádzajúcim víkendom opätovne upozorňuje Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.

Pracovníci strediska rozmiestnili na najnavštevovanejších turistických chodníkoch v TANAPe informačné tabule upozorňujúce turistov na zľadovatený povrch turistických chodníkov. „Turisti by si mali uvedomiť, že na túry po takomto povrchu chodníka sa vydávajú na vlastné nebezpečenstvo,“ dodáva Dominik Michalík.