Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

V Tatrách skončila skialpinistická sezóna

15.04.2014 13:14

Skialpinistická sezóna v Tatranskom národnom parku skončila. Do vysokohorského prostredia majú od utorka 15. apríla zákaz vstupu už aj skialpinisti organizovaní v horolezeckých zväzoch. Vysokohorské prostredie vzácneho prírodného prostredia Tatier bude uzatvorené až do 15. júna, dokedy platí sezónna uzávera turistických chodníkov.

Dôvodom časového obmedzenia pohybu turistov na lyžiach vo vyšších polohách národného parku je ochrana prírody. A to najmä kamzíka vrchovského tatranského, ktorý má v tomto období vo vysokohorskom prostredí sťažené životné podmienky, v jarnom období sa rodia mláďatá. Pri náhlom vyrušení a úteku v panike, sa môže stať, že kamzík sa vážne zraní a uhynie. Podobne je to aj v prípade svišťa vrchovského tatranského, ktorý sa v jarnom období vychudnutý prebúdza a nerušený prísun potravy po dlhej zime je pre neho existenčne dôležitý. Sezónna uzávera značkovaných turistických chodníkov súčasne chráni aj pôdny kryt, ktorý je najzraniteľnejší práve v jarnom období, pred zošliapavaním.

Porušenie zákazu trestá lesná stráž a stráž ochrany prírody blokovou pokutou vo výške 66 eur a vrátením turistu späť bez dosiahnutia cieľa vysokohorskej túry.