Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vietor láme stromy, chlad decimuje zver

15.05.2014 11:12

Kamzíky na paši (autor: Peter Lapšanský) „Keby vietor prišiel v jeseni, nenarobil by v tatranskom lese relatívne toľko škody ako teraz,“ konštatuje Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu. Predmetom jeho obáv sú najmä listnaté dreviny, ktoré sú v týchto dňoch už plne olistené a ktoré nápory vetra poškodzujú v oveľa väčšom rozsahu ako v čase, keď sú bez lístia. Predpokladá, že nemalé škody vietor za sebou zanechá aj v porastoch, ktoré vyschli vďaka lykožrútovi. „Turisti by si mali na tieto dni zvoliť iný program a turistickým chodníkom v Tatranskom národnom parku by sa mali kvôli vlastnej bezpečnosti radšej vyhnúť,“ upozorňuje.

Voda, ktorá vietor sprevádza, zase poškodzuje lesné cesty a turistické chodníky a to predovšetkým v ochrannom obvode Habovka v Západných Tatrách. „Tam, kde je to v týchto chvíľach možné, lesníci v jednotlivých ochranných obvodoch našej organizácie odvádzajú vodu údržbou pozdĺžneho odvodnenia a priečnych odrážok tak, aby cesty a chodníky jej prívaly poškodzovali v čo najmenšom rozsahu,“ hovorí Pavol Fabian.

Nie sú to však len stromy, ktoré vietor láme. Ohrozené je aj vtáctvo hniezdiace v korunách stromov. „Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých sú vajcia alebo už vtáčence. Týka sa to nielen spevavcov, ale aj vzácnych druhov dravcov," vyratúva Pavol Fabian. Súčasné chladné májové počasie môže podľa neho ovplyvniť aj tohtoročnú populáciu diviačej, vysokej a srnčej zveri v Tatranskom národnom parku, ktorá v týchto dňoch privádza na svet mláďatá. „Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu zvyšujúcom lavínové nebezpečenstvo však budú mať sťažený kamzíky, ktoré, rovnako ako vysoká zver v lese, práve teraz rodia mláďatá,“ dodáva Pavol Fabian.

Priechodnosť značkovaných turistických chodníkov v území Tatranského národného parku zabezpečia pracovníci Strediska terénnych služieb a jednotlivých ochranných obvodov Štátnych lesov TANAPu hneď, ako to poveternostné podmienky v Tatrách umožnia.


Štátne lesy TANAPu
Tatranská Lomnica 66
059 60 VYSOKÉ TATRY

sekretariat@lesytanap.sk
tel.: +421 52 47803 11

IČO: 31966977
DIČ: 2021202931
IČ DPH: SK2021202931
IBAN: SK6981800000007000086192

TATRY č. 2/2022

TATRY č. 2/2022

Časopis vychádza šesťkrát ročne, pravidelne koncom párneho mesiaca.

predplatné | archív vydaní

ŠTÚDIE O TATRANSKOM NÁRODNOM PARKU (13) 46 Zborník recenzovaných príspevkov z konferencie k 15. výročiu vetrovej kalamity z roku 2004 vo Vysokých Tatrách

Program cezhraničnej spolupráce PL-SR 2014 - 2020