Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Tatranskí lesníci spriechodňujú chodníky a rátajú škody

20.05.2014 19:37

Vetrová kalamita na ochrannom obvode Vyšné Hágy (autor: Lenka Burdová) Takmer stotridsaťtisíc stromov (okolo 110 000 m3) v území Tatranského národného parku spravovanom Štátnymi lesmi TANAPu podľahlo vetru Žofia, ktorý sa vo štvrtok minulý týždeň prehnal Tatrami. Najväčšie škody za sebou zanechal v lesných porastoch na západ od Gerlachovského štítu, pod Ostrvou, v Tichej a Kôprovej doline na Podbanskom a v lesoch ochranného obvodu Habovka v Západných Tatrách. Značkované turistické chodníky sú v tejto časti národného parku ešte stále ťažko alebo vôbec nepriechodné. Lesné cesty, budovy, turistické chodníky, mosty, zariadenia turistickej siete, brehy potokov a lúky pod hranicou lesa poškodili padajúce stromy a voda z prívalových dažďov. Celkové škody na majetku štátu Štátne lesy TANAPu doteraz vyčíslili na takmer 250-tisíc eur.

V piatom stupni ochrany prírody, teda v bezzásahovom území Tatranského národného parku leží podľa doterajších odhadov Štátnych lesov TANAPu približne päťtisíc (3 000 m3) polámaných a vyvrátených stromov. Tatrám tak podľa Pavla Fabiana hrozí ďalšia lykožrútová kalamita. „Kalamitné drevo sa budeme snažiť spracovať v čo najkratšom čase tak, aby sme v čo najväčšej možnej miere zabránili ďalšiemu množeniu podkôrneho hmyzu. No napriek tomu v území zostanú tisícky kubíkov kalamitného dreva bez spracovania. Obavy máme najmä o oravskú časť národného parku, kde zostáva bez povolenia spracovať približne 8 000 m3 kalamitného dreva ako potravinová základňa pre lykožrúta. Problém je o to vážnejší, že vietor poškodil aj lesné porasty nad zdrojom pitnej vody v Oraviciach. Zásobovanie pitnou vodou približne 100-tisíc obyvateľov Oravy tak môže byť ohrozené,“ poznamenáva Pavol Fabian. Podľa neho tí, ktorí o spracovaní kalamity budú rozhodovať, by si mali uvedomiť, že keď sa stratí les, ktorý funguje ako špongia, môže sa stať, že sa spod zeme stratí aj pitná voda.

Desať rokov po vetrovej kalamite poškodil vietor tentoraz už aj novú generáciu tatranského lesa. Ničivou silou na ploche presahujúcej 50 hektárov zasiahol mladé lesné porasty najmä v okolí Smokovcov. Z koreňov vyvrátené a preváľané sú predovšetkým listnaté dreviny, jarabina, breza, rakyta a spomedzi ihličnatých smrekovec. Škoda v lese je podľa Fabiana o to väčšia, že vietor poškodil tohtoročnú úrodu semena a šišiek u smreka, smrekovci i borovice.

Od piatku minulého týždňa prerezávajú tatranskí lesníci hlavné doprané tepny intravilánu mesta Vysoké Tatry a dotknutých obcí na Orave. Postupne spriechodňujú aj značkované turistické chodníky. V súčasnosti sú po vysokohorské chaty spriechodnené chodníky vo Veľkej Studenej doline a v Malej Studenej doline. Priechodná je už aj lesná cesta (modrá značka) na Popradské pleso a lesná cesta (zelená značka) na Sliezsky dom. Stále nepriechodné sú turistické chodníky v týchto smeroch. Zatiaľ stále nepriechodná je aj Tichá a Kôprová dolina na Podbanskom. Do odvolania je nepriechodný aj červeno značený turistický chodník v Prielome Dunajca vedúci z Červeného Kláštora do Lesnice v oboch smeroch. Na chodník tu spadlo niekoľko kamenných lavín. Až do utorka budúceho týždňa bude podľa informácií o spracúvaní kalamitného dreva nepriechodná aj štátna cesta medzi Vyšnými Hágami a Štrbským Plesom. V oravskej časti TANAPu je prerezaný a už priechodný červeno značený turistický chodník vedúci zo Zuberca na Zverovku. Na Oraviciach a na Zverovke sú prístupné všetky turistické chodníky, na ktorých neplatí sezónna uzávera turistických chodníkov. „Následky víchrice odstraňujeme postupne aj na ostatných turistických chodníkoch v pásme lesa v celom území Tatranského národného parku. Turistov a návštevníkov TANAPu a v Pieninách Prielomu Dunajca však aj naďalej žiadame z dôvodu ich vlastnej bezpečnosti o rešpektovanie prípadných usmernení a zákazov a o trpezlivosť,“ dodáva Pavol Fabian.


Štátne lesy TANAPu
Tatranská Lomnica 66
059 60 VYSOKÉ TATRY

sekretariat@lesytanap.sk
tel.: +421 52 47803 11

IČO: 31966977
DIČ: 2021202931
IČ DPH: SK2021202931
IBAN: SK6981800000007000086192

TATRY č. 2/2022

TATRY č. 2/2022

Časopis vychádza šesťkrát ročne, pravidelne koncom párneho mesiaca.

predplatné | archív vydaní

ŠTÚDIE O TATRANSKOM NÁRODNOM PARKU (13) 46 Zborník recenzovaných príspevkov z konferencie k 15. výročiu vetrovej kalamity z roku 2004 vo Vysokých Tatrách

Program cezhraničnej spolupráce PL-SR 2014 - 2020