Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Priechodné sú ďalšie úseky turistických chodníkov

06.06.2014 15:03

Momentka z Tatier - 15.5.2014 (autor: Radoslav Žlkovan) Pred nastávajúcim víkendom sprístupnili Štátne lesy TANAPu v Tatranskom národnom parku ďalšie úseky doteraz nepriechodných turistických značkovaných chodníkov. Bez ležiacich kmeňov stromov je od včerajšieho popoludnia žlto značkovaný turistický chodník v úseku od Velického mosta po odbočku na Batizovské pleso. Chodník, ktorý je zároveň cyklotrasou, je tak v celom úseku priechodný.

Prerezaný a tak už v celej dĺžke priechodný je aj žlto značkovaný turistický chodník v úseku Štôla - Vyšné Hágy - Batizovské pleso. Vyčistený je už aj zeleno značkovaný chodník z Tatranskej Polianky na Velické pleso a Poľský hrebeň. Turistickú verejnosť upozorňujeme, že až do 15. júna vrátene platí sezónna uzávera turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí a úsek chodníka od Velického plesa na Poľský hrebeň je ešte sezónne uzavretý.

Prerezaný je aj multifunkčný chodník – lesná cesta Smrekovec – Holá úboč, ktorý je zároveň cyklotrasou. Avšak vzhľadom na spracovanie kalamitného dreva v blízkosti chodníka, Štátne lesy turistom odporúčajú, aby na víkendový výlet kvôli vlastnej bezpečnosti volili inú spomedzi už priechodných turistických trás v Tatranskom národnom parku.

Červeno značený turistický chodník v Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku (PIENAP) je núdzovo priechodný. Štátne lesy TANAPu odstránili z chodníka nánosy kamenia a kmene stromov. Peší turisti sa tak dostanú z Červeného Kláštora do Lesnice a späť takmer bez problémov. Cyklisti, turisti s detskými kočíkmi a návštevníci parku so zníženou schopnosťou pohybu si budú musieť ešte počkať. Približne v polovici osem kilometrovej trasy je chodník uzavretý a jeho obchádzka vedie lesom ponad teleso chodníka. Štátne lesy TANAPu v týchto miestach opravujú priepust v celej šírke turistického chodníka. Obchádzka je v teréne riadne vyznačená informačnými tabuľami.

Približne do polovice letnej turistickej sezóny nebude v Západných Tatrách priechodný úsek červeno značeného turistického chodníka vedúceho od horárne pod Bielou skalou na Bielu skalu. S celoročnou uzáverou by mali turisti počítať aj na žlto značenom chodníku v úseku Zuberec – Pálenica.

„Následky účinkov víchrice a vody v súčasnosti postupne pomáhame odstraňovať na všetkých turistických chodníkoch v pásme lesa v celom území Tatranského národného parku. Turistov a návštevníkov však aj naďalej žiadame z dôvodu ich vlastnej bezpečnosti o rešpektovanie prípadných usmernení a zákazov a o trpezlivosť,“ dodáva Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.

Z chodníkov, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera, sú momentálne nepriechodné chodníky:

Červená: Rázcestie pod Jaloveckou – Podbanské,

Červená: Ždiar Tatra – Veľká Franková,

Modrá: Bobrovecká vápenica – sedlo Predúvratie,

Modrá: Ždiar Strednica – Magurské sedlo,

Modrá: Keheľ – Jezersko – Hrb,

Zelená: Rázcestie Tichá a Kôprova dolina – Rázcestie pod Grúnikom,

Zelená: Štrbské Pleso – Biely Váh – Tri studničky,

Zelená: Trigan – Popradské pleso,

Zelená: rázcestie na Tokarinách – Sivý vrch,

Zelená: Ždiar kaplnka – Slodičovský vrch - Keheľ

Žltá: Štrbské Pleso – Vodopád Skok,

Žltá: Starý Smokovec – Velická poľana,

Žltá: Jalovec – Bobrovecká dolina – Zuberec,

Žltá: rázcestie pod Žiarskou – Baranec – Plačlivô,

Žltá: Magurka – Osturňa – Lapšanka.


Štátne lesy TANAPu
Tatranská Lomnica 66
059 60 VYSOKÉ TATRY

sekretariat@lesytanap.sk
tel.: +421 52 47803 11

IČO: 31966977
DIČ: 2021202931
IČ DPH: SK2021202931
IBAN: SK6981800000007000086192

TATRY č. 2/2022

TATRY č. 2/2022

Časopis vychádza šesťkrát ročne, pravidelne koncom párneho mesiaca.

predplatné | archív vydaní

ŠTÚDIE O TATRANSKOM NÁRODNOM PARKU (13) 46 Zborník recenzovaných príspevkov z konferencie k 15. výročiu vetrovej kalamity z roku 2004 vo Vysokých Tatrách

Program cezhraničnej spolupráce PL-SR 2014 - 2020