Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Turistické chodníky sú priechodné, snehu v sedlách je stále priveľa

17.06.2014 15:27

Nepriechodné chodníky v TANAPe po vetrovej kalamite  (autor: Peter Spitzkopf) Potulky po turistických chodníkoch vo Vysokých Tatrách sú v týchto dňoch obmedzené už len na niektorých úsekoch. Po oboch vyznačených turistických trasách je prístupný aj Kriváň. Do výšky takmer 2 494 metrov nad morom sa tak turisti dostanú tak od Troch studničiek po zelenej značke, ako aj od Jamského plesa po modrej značke. Prístupná je aj červeno značená Tatranská magistrála medzi Troma studničkami a Jamským plesom. Nepriechodným chodníkom pod Kriváňom je zeleno značený chodník v úseku Štrbské Pleso – Tri studničky. Zo Štrbského Plesa nepriechodný je aj žlto značený chodník v úseku Mlynická dolina – Bystrá lávka – Furkotská dolina. Kalamitné drevo tu spracúvajú súkromní vlastníci pozemkov, ktorými turistické chodníky prechádzajú.

Pod Liptovskými kopami v Tichej a Kôprovej doline sú chodníky prístupné tak pre peších turistov ako aj pre cyklistov. Ťažko priechodné sú len závery oboch dolín, kde sa kalamita v týchto dňoch ešte stále spracováva. V Kôprovej doline je kvôli popadaným kmeňom stromov nepriechodný modro značený chodník od odbočky do Hlinskej doliny v smere do sedla Závory a k Temnosmrečinským plesám.

Priechodnosť turistických značkovaných chodníkov v Liptovských Tatrách (podľa nám dostupných informácií od Jaloveckej doliny až po Kamenistú dolinu) je kvôli postupnému spracovaniu kalamity a oprave vodou zničených mostíkov vlastníkmi tunajších pozemkov do veľkej miery obmedzená. Ako sme už informovali, približne do polovice letnej turistickej sezóny nebude v Západných Tatrách priechodný červeno značený turistický chodník v úseku horáreň pod Bielou skalou - Biela skala – Sivý vrch. S celoročnou uzáverou by mali turisti počítať aj na žlto značenom chodníku v úseku Zuberec – sedlo Pálenica.

Popadané kmene stromov Štátne lesy TANAPu odstránili už aj z úsekov turistických značkovaných chodníkov v Belianskych Tatrách. Hoci sú Bielovodská dolina, Javorová dolina a Zadné Meďodoly bez problémov priechodné, turistov upozorňujeme na veľké množstvo suchých stromov stojacich pri chodníkoch. Zvlášť vo veternom počasí by mali z bezpečnostných dôvodov zvážiť prechod týmito dolinami a na túru sa vybrať do iných častí Tatranského národného parku.

Priechodný bez obmedzení aj pre cyklistov je už aj červeno značený turistický chodník v Prielome Dunajca v PIENINách.

Kvôli vlastnej bezpečnosti žiadame turistov aj o rešpektovanie prípadných dočasných obmedzení pohybu po turistických chodníkoch z dôvodu spracovania kalamity v ich blízkosti. Upozornenia sú vždy riadne vyznačené v teréne. Turistov, ktorí sa v týchto dňoch vyberú na túru do vyšších polôh upozorňujeme, že v sedlách je ešte stále sneh, preto by mali mať so sebou zimnú turistickú výstroj.

Podľa dostupných informácií sú momentálne ešte stále nepriechodné nasledovné turistické značkované chodníky:

Červená: Temné smrečiny*,

Červená: Rázcestie pod Jaloveckou – Podbanské,

Červená: Ždiar Tatra – Veľká Franková,

Červená: horáreň pod Bielou skalou – Sivý vrch*,

Modrá: Bobrovecká vápenica – sedlo Predúvratie,

Modrá: Ždiar Strednica – Magurské sedlo,

Modrá: Jezersko – Hrb,

Modrá: Kmeťov vodopád – Hlinská dolina*,

Zelená: rázcestie pred Hlinskou dolinou – sedlo Závory*,

Zelená: Štrbské Pleso – Biely Váh – Tri studničky,

Zelená: rázcestie na Tokarinách – Sivý vrch,

Zelená: Slodičovský vrch - Keheľ,

Žltá: Štrbské Pleso – Mlynická dolina – Bystrá lávka – Furkotská dolina,

Žltá: Jalovec – Bobrovecká dolina – Zuberec,

Žltá: Zuberec - sedlo Pálenica*,

Žltá: rázcestie pod Žiarskou – Baranec – Plačlivô,

Žltá: Magurka – Osturňa – Lapšanka.

* štátne pozemky