Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Bilanciu Čistých hôr vylepšili potermíny

15.10.2020 14:37

odpad v bivakoch (autor: PH) Tatranská Lomnica (15. októbra 2020) – Bilanciu 42. ročníka akcie Čisté hory vylepšili tzv. potermíny. Keďže nepriaznivé počasie, ktoré na celom Slovensku panovalo v predposlednú septembrovú sobotu, odradilo mnohých záujemcov, niektorí si to vynahradili v nasledujúcich dňoch. Vďaka 112 dobrovoľníkom tak v tohtoročnej štatistike podujatia počas ďalších dní pribudlo ešte 224 kilogramov neporiadku.

Do zbierania odpadu sa pustili hľadači kešiek, horolezci, manželia z Novej Lesnej i školáci zo Svitu a Ždiaru. „Síce nás veľmi neteší, že aj po rokoch trvania akcie je stále čo zbierať, osobne som veľmi rád, že i dnes sa nájde ešte dosť ľudí, ktorí majú srdečný vzťah k Tatrám a všeobecne k prírode, čo dokumentuje aj záujem o túto tradičnú akciu,“ konštatuje Igor Stavný, dlhoročný koordinátor Čistých hôr, ktorých organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u.

Zatiaľ čo hľadači kešiek sa tentokrát zamerali na oblasť Zverovky, školáci spoločne s učiteľmi vyčistili okolie Sliezskeho domu a úsek Monkova dolina – Strednica. Šestica horolezcov si vzala na mušku Batizovskú a Zlomiskovú dolinu, odkiaľ vyniesli dokopy 51 kilogramov odpadu. Posvietili si predovšetkým na bivaky a ich okolie, kde už vlani nachádzali množstvo neporiadku. Vo vreciach končili najmä hrdzavé konzervy, rozbité sklenené fľaše, staré batérie i rôzne igelity. Zatiaľ čo v Zlomiskovej doline, kde vyzbierali celkovo 41 kilogramov odpadu, pochádzali smeti predovšetkým z okolia bivakov pod Zlomiskovou vežou, v Batizovskej doline najviac neporiadku objavili v blízkosti Batizovského plesa. Okrem odpadkov po horolezcoch a turistoch natrafili aj na opustený ruksak a turistické vybavenie výrazne poznačené časom. Manželská dvojica sa zamerala na okolie cesty k Popradskému plesu, kde vyzbierali 30 kilogramov rôzneho odpadu, ďalších 15 kilogramov odtiaľ vyniesli ešte v poslednú septembrovú sobotu, teda v hlavný deň konania akcie.

Spoločne s tzv. predtermínmi a hlavným dňom sa tak tento rok do Čistých hôr zapojilo 480 dobrovoľníkov, ktorí na území Tatranského a Pieninského národného parku vyzbierali dokopy 355,5 kilogramu odpadkov. Celková bilancia tak za vyše štyri desaťročia predstavuje približne 64 ton neporiadku, ktorý z prírodného prostredia vynieslo viac ako 46-tisíc dobrovoľníkov.