Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Botanická záhrada ožije Víkendom otvorených parkov a záhrad

31.05.2019 09:55

ETP (autor: Janka Černická) Tatranská Lomnica (30. mája 2019) – Už túto sobotu ožije Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici Víkendom otvorených parkov a záhrad. Na návštevníkov čakajú komentované prehliadky botanickej záhrady, pripravené sú aj ukážky pikírovania rastlín. Program zahŕňa tiež spoznávanie obyvateľov zvieracej ríše, najmenších určite potešia tvorivé dielne.

Štátne lesy TANAP-u sa do celosvetového Víkendu otvorených parkov a záhrad zapoja už po šiesty raz. „Ústrednou témou tohto ročníka je Záhrada a jej živočíšna ríša. Aj naša botanická záhrada je domovom mnohých zvierat. Ľudia často ani netušia, čo všetko sa tu ukrýva,“ vraví vedúca Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici, botanička Zuzana Homolová, ktorá je zároveň aj odbornou garantkou expozície.

Po celý deň budú návštevníkom k dispozícii odborníci, ktorí v hodinových intervaloch od 9.00 do 15.00 hodiny priblížia záujemcom jednotlivé zákutia expozície. Milovníci flóry istotne ocenia pohľad na farbami hýriace alpína, keďže práve v tomto období kvitne väčšina rastlín, ktoré sa v botanickej záhrade pod Lomnickým štítom nachádzajú. „Základný floristický inventár expozície tvoria rastliny vysokohorského prostredia, najmä druhy alpínskeho a subniválneho vegetačného stupňa,“ konkretizuje botanička. Na ploche 3,20 hektára rastie celkovo vyše tristo druhov bylín a drevín. Medzi nimi i také, ktoré pri potulkách prírodou ostávajú pred zrakmi návštevníkov vysokohorského prostredia skryté.

Nielen dospelí, ale predovšetkým deti, si budú môcť vyskúšať pikírovanie rastlín, pripravené sú ukážky sadeničiek vysokohorských rastlín a ich semienok. Návštevníkov čaká aj spoznávanie zvieracích obyvateľov botanickej záhrady, kde svoj domov našli rôzne druhy žiab, mloky, jašterice a ďalšie živočíchy. Pre najmenších budú pripravené tvorivé dielne, poskladať si môžu drevené 3D puzzle, istotne sa zabavia aj pri lúštení botanickej tajničky. Odpovede totiž nájdu priamo v areáli záhrady.

Keďže tohtoročný Víkend otvorených parkov a záhrad pripadol na Medzinárodný deň detí, oslávenci budú mať vstup zdarma. Dospelí za prehliadku expozície zaplatia 2,50 eura. Príležitosť prejsť sa botanickou záhradou však budú mať návštevníci Tatranskej Lomnice nielen počas Víkendu otvorených parkov a záhrad, navštíviť ju môžu v ktorýkoľvek deň až do 15. septembra. Do konca augusta bude otvorená denne od 9.00 do 17.00 hodiny, potom sa jej brány zavrú o dve hodiny skôr, tak ako tomu bolo aj počas minulej sezóny.