Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Lesnícke dni aj pod Tatrami

23.04.2018 13:51

Lesnícke dni 2017 (autor: pet) Tatranská Lomnica (23. apríla 2018) – Po piatkovom slávnostnom otvorení XII. Lesníckych dní vo Zvolene pokračuje podujatie ukážkami lesníckych činností aj v ďalších slovenských mestách. Pod Tatrami sa lesnícke organizácie už tradične predstavia na Hlavnom námestí v Kežmarku. Bohatý program čaká žiakov základných škôl už od rána, do rôznych aktivít sa však môže zapojiť aj široká verejnosť.

Lesnícke dni pod Tatrami, ktorých koordinátorom sú Štátne lesy TANAP-u, odštartujú v Kežmarku 26. apríla o 8.30 hodine. Slávnostné otvorenie je naplánované na 10.00 hodinu. Školákom i širokej verejnosti budú po celý deň k dispozícii lesní pedagógovia, ktorí ich naučia rozoznávať nielen pobytové znaky živočíchov či zvuky zvierat, ale priblížia im aj tatranské naj a takisto poradia, ako sa pri túrach v Tatrách orientovať podľa smerovníkov a turistických značiek. „Priamo na námestí si budú môcť dokonca za asistencie pracovníkov Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u vyskúšať, ako sa na turistický pútač montujú informačné tabuľky. Túto tému bližšie rozoberieme aj na pódiu spolu s moderátorom,“ uviedol koordinátor podujatia Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAP-u. Záujemcovia si okrem zhotovenia smerovníkov budú môcť odskúšať aj výrobu búdok pre spevavce, čakajú ich aj ukážky práce včelára či prezentácie na témy Les a zdravie či Zvukové prejavy zveri, ktoré odznejú v miestom Kine Iskra.

Kľúčovým programom na námestí bude aj tento rok riešenie tajničky. „Na jednotlivých stanovištiach budú žiacke družstvá riešiť rôzne úlohy a do prázdnych políčok tajničky vpisovať písmená. Ak budú úspešní, dozvedia sa, akým spôsobom je prepojený les s lesníkom,“ doplnil Stavný. Najmenší sa môžu tešiť napríklad aj na drevené skladačky s rôznymi prírodnými motívmi.

Program potrvá až do pol tretej popoludní. Okrem Štátnych lesov TANAP-u svoju činnosť v rámci Lesníckych dní pod Tatrami predstavia aj partneri – Vojenské lesy a majetky SR, š. p., odštepný závod Kežmarok, Lesy Mesta Spišská Belá, s. r. o., Lesy mesta Kežmarok s. r. o., Stredná odborná škola lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie Liptovský Hrádok a Stredná odborná škola lesnícka v Prešove. Návštevníkom ponúknu ukážky práce pilčíkov i kumštu sokoliarov, záujemcovia sa budú môcť odfotografovať v lesníckej uniforme, vyskúšať si prácu s prírodným materiálom. Čakajú ich tiež slovné prešmyčky na lesnícku tematiku a – samozrejme – rovnako ako po minulé roky zaznejú aj lesničiarske signály.


Štátne lesy TANAPu
Tatranská Lomnica 66
059 60 VYSOKÉ TATRY

sekretariat@lesytanap.sk
tel.: +421 52 47803 11

IČO: 31966977
DIČ: 2021202931
IČ DPH: SK2021202931
IBAN: SK6981800000007000086192

TATRY č. 2/2022

TATRY č. 2/2022

Časopis vychádza šesťkrát ročne, pravidelne koncom párneho mesiaca.

predplatné | archív vydaní

ŠTÚDIE O TATRANSKOM NÁRODNOM PARKU (13) 46 Zborník recenzovaných príspevkov z konferencie k 15. výročiu vetrovej kalamity z roku 2004 vo Vysokých Tatrách

Program cezhraničnej spolupráce PL-SR 2014 - 2020