Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Lesnícke dni už budúcu stredu

17.04.2019 14:44

Lesnícke dni pod Tatrami 2019 (autor: ŠL TANAP-u) Tatranská Lomnica (17. apríla 2019) – Hoci oficiálne otvorenie celoslovenského podujatia Lesnícke dni 2019 je naplánované až na budúci piatok vo Zvolene, pod Tatrami predstavia lesnícke organizácie svoju činnosť už v stredu. Pestrý program čaká žiakov základných škôl už od rána, vítaná je však aj široká verejnosť.

Lesnícke dni pod Tatrami odštartujú 24. apríla o 8.30 hodine na Hlavnom námestí v Kežmarku. Ich slávnostné otvorenie je naplánované na 10.00 hodinu. Školákom i širokej verejnosti budú po celý deň k dispozícii lesníci z piatich lesníckych organizácií, ktorí im priblížia svoju prácu. „Cieľom podujatia je ukázať verejnosti, kto sú lesníci, aké činnosti v lese vykonávajú a ako sa o lesy starajú tak, aby plnili všetky svoje funkcie,“ vysvetľuje Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAP-u, ktoré sú koordinátorom Lesníckych dní pod Tatrami.

Kľúčovou aktivitou na námestí bude lúštenie tajničky. Z nej sa žiaci dozvedia, že les je vlastne akoby školská trieda a podobne ako v nej, aj v lese sa dá toho mnoho naučiť. Táto myšlienka vychádza z motta LESY A VZDELÁVANIE, ktoré zastrešuje tohtoročný Medzinárodný deň lesov. Žiakom sa počas celého podujatia budú venovať lesní pedagógovia, okrem poznávania cicavcov a vtákov ich naučia určovať dreviny či rozoznávať pobytové znaky živočíchov. Pripravené budú ukážky práce pilčíkov, chýbať nebudú ani sokoliari a lesničiari. V miestnom Kine Iskra odznejú prezentácie na témy Medveď v Tatrách, Hlasové prejavy živočíchov, Les a lykožrút, Kto tu bol? a Les a zdravie.

Program potrvá až do druhej popoludní. Okrem Štátnych lesov TANAP-u svoju činnosť v rámci Lesníckych dní pod Tatrami predstavia aj Vojenské lesy a majetky SR, š. p., odštepný závod Kežmarok, Lesy Mesta Spišská Belá, s. r. o., Lesy mesta Kežmarok s. r. o. a Stredná odborná škola lesnícka v Prešove. Partnerom podujatia je mesto Kežmarok.