Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Náporom vetra neodolali takmer dve tisícky stromov

01.03.2017 07:40

Tatranská Lomnica (28. februára 2017) – Takmer dvetisíc živých stromov, čo predstavuje 1 335 m3 dreva, neodolalo náporom silného vetra, ktorý sa uplynulý piatok prehnal územím Tatranského a Pieninského národného parku.

„Najväčšie škody na lesných porastoch v správe Štátnych lesov TANAPu zanechal vietor v ochrannom obvode Tatranská Javorina, Oravice a Červený Kláštor. Celkovo tam vyvrátil 850 m3 drevnej hmoty,“ konkretizoval Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu. Stromy padali zväčša v okolí ciest či blízkosti tatranských osád, silným poryvom neodolali ani lykožrútom zničené porasty v bezzásahových zónach.

Ďalšie škody na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAPu spôsobil vietor na účelových zariadeniach v ochrannom obvode Oravice, v Červenom Kláštore bola poškodená budova, v ktorej sa nachádzajú sociálne zariadenia pre hostí kempingu. Stredisko genofondu drevín Rakúske lúky hlásilo škody na fóliovníkoch, ich výšku vyčíslili na 1 500 eur. Celkové škody Štátne lesy TANAPu odhadli na tritisíc eur.

Turistické chodníky sú podľa slov vedúceho Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu Štefana Zavackého prístupné. „Predpokladali sme, že to bude zával na zával, ale popadalo len množstvo konárov a sem-tam nejaký vrcholec. Chodníky priebežne čistíme a situáciu monitorujeme. Keďže stále fúka, to ako sa bude situácia ďalej vyvíjať, závisí od prúdenia vetra. Turisti musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na chodníkoch nachádzať aj nejaké vývraty,“ uviedol Štefan Zavacký.