Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Pod hladinu plies sa ponoria potápači

01.10.2018 15:14

Čisté vody 2017 (autor: Martina Petránová) Tatranská Lomnica (1. októbra 2018) – Po tatranských dolinách dobrovoľníci odbremenia od odpadkov po letnej turistickej sezóne aj štyri tatranské plesá. Už tento piatok sa v rámci 25. ročníka akcie Čisté vody, ktorej organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u, chystá veľké upratovanie pod hladinou Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa. K nim potápači tento rok po prvýkrát pridajú ešte aj lom v popradskej Kvetnici.

Akcia je sprievodným podujatím Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý štartuje vo štvrtok večer na Podbanskom. Okrem spomínaných štyroch plies, ku ktorým z času na čas pridajú aj iné lokality, potápači počas leta každý rok vyčistia aj ďalšie vysokohorské jazerá. Za štvrťstoročie sa im z tatranských plies a potokov podarilo vytiahnuť dokopy 6 044,5 kg odpadu, celkovo urobili 1 583 ponorov. Rekordným bol rok 2004, keď na breh vyniesli až 506 kilogramov odpadu. „V množstve neporiadku dominuje Štrbské pleso, ktoré je aj najviac navštevované a okolo ktorého bola najväčšia výstavba, z vysokohorských plies všetky tie, kde sú v blízkosti chaty,“ konštatuje Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u.

Pod hladinou plies potápači „lovia“ najmä smeti z ruksakov turistov či odpad, ktorý tam skončil po stavebných prácach. Na breh však vytiahli aj také kuriozity, ako sú napríklad historické svietniky, kuchynský riad, hokejové bránky, sedačka z električky, železná kopija, veslá z čias Rakúsko-Uhorska, ratrak či gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý zo Štrbského Plesa kedysi vozili aj do reštaurácií v Pešti. „Za štvrťstoročie potápači vykonali kus práce a môžem s potešením povedať, že neporiadku z tatranských plies výrazne ubudlo. Z roka na rok je ho menej a verím, že sa dočkáme času, keď na brehu už len skonštatujeme, že pod hladinou nič nebolo,“ dodáva koordinátor podujatia, ktoré tento rok oslavuje 25 rokov.

Okrem samotného čistenia potápači chatám pomáhajú i pri údržbe ich zariadení, predovšetkým vodovodov, ktoré sú umiestnené v plesách. Nápomocní sú aj pri vedeckých projektoch. „Pod hladinou Štrbského plesa dokonca pílili ručnou pílou spadnutý strom, z ktorého odoberali vzorku na určenie dĺžky jeho pobytu vo vode,“ konkretizuje Pavol Kráľ.

Nezanedbateľný nie je ani monitoring jednotlivých plies. „Počas festivalu sa každý rok a vo vysokohorskom prostredí v rámci akcie Čisté vody v oblakoch v priemere raz za päť rokov prekontroluje stav jazera a zaregistrujú prípadné zmeny. Na základe toho už boli zistené a zverejnené viaceré nové zistenia. Či už z oblasti flóry, fauny, hydrológie, alebo geomorfológie. A vznikli tiež viaceré filmové dokumenty,“ uzatvára koordinátor podujatia.

Štatistiky:

• 6 044,5 kg odpadu vytiahli doteraz potápači počas akcií Čisté vody a Čisté vody v oblakoch

• 5495,5 kg odpadu vyniesli na breh len z tatranských plies

• 5 355 kg odpadu vylovili počas festivalovej akcie Čisté vody, toto číslo zahŕňa aj Račkov potok (363 kg) a lokality mimo územia TANAP-u (186 kg)

• 689,5 kg odpadu zniesli počas akcie Čisté vody v oblakoch, v rámci ktorej od roku 2005 čistia potápači aj ďalšie, vyššie položené tatranské plesá