Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Potápači vyčistia tatranské plesá

03.10.2017 07:54

Tatranská Lomnica (2. októbra 2017) – Po tatranských dolinách čaká veľké upratovanie aj štyri tatranské plesá. Už tento piatok sa v rámci 24. ročníka akcie Čisté vody, ktorej organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u, ponoria pod hladinu Štrbského, Popradského, Velického a Nového Štrbského plesa potápači, aby z vody vylovili odpadky, ktoré sa tam dostali počas uplynulej letnej turistickej sezóny. Okrem nich vyčistia aj Račkov potok.

Akcia je sprievodným podujatím Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý štartuje už tento štvrtok na Podbanskom. Za takmer štvrťstoročie vytiahli dobrovoľníci z tatranských plies 5 704 kilogramov odpadkov, celkovo urobili viac ako 1 500 ponorov. Rekordným bol rok 2004, keď na breh vyniesli až 506 kilogramov odpadu. „S potešením môžem konštatovať, že sa ešte stále zbiera najmä starý odpad, ktorý ma niekoľko desaťročí, toho nového pribúda len minimálne,“ konštatuje Pavol Kráľ, koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u. Vo vreciach, s ktorými sa potápači ponárajú pod hladinu, skončili za tie roky napríklad historické svietniky či kuchynský riad, vylovené boli konzervy, fľaše, plechovky, obaly od sladkostí i plastové poháriky. Vylovili však aj hokejové bránky, sedačku z električky, kotol na varenie gulášu, ratrak či gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý sa kedysi zo Štrbského Plesa vozil aj do reštaurácií v Pešti. Medzi kuriozity možno zaradiť veslo z čias Rakúsko-Uhorska, starú železnú kopiju, alebo kotvu, ktorou možno kotvili plávajúcu drevenú chatku počas nakrúcania filmu Náčelník Veľký had (1967).

Okrem spomínaných štyroch plies, ktoré sa potápači ešte len chystajú čistiť, stihli počas leta poupratovať aj ďalšie vysokohorské jazerá. Tento rok v rámci vysokohorskej časti podujatia, známej ako Čisté vody v oblakoch, odbremenili od odpadu Veľké Hincovo pleso, Nižné Temnosmrečinské pleso, Žabie plesá, Litvorové pleso, Dlhé pleso vo Velickej doline, Zbojnícke plesá, Dlhé pleso vo Veľkej Studenej doline a Roháčske plesá „Bolo vyčlenených asi tridsať plies, perióda ich návštev je rôzna, od roku 2012 sa pohybuje od troch do šiestich rokov,“ vysvetľuje Pavol Kráľ. Potápači čistia nielen plesá v okolí turistických chodníkov, ale i tie, ktoré ležia mimo nich. Odtiaľ vyťahujú najmä starý odpad, ktorý sa do vody dostal pred desaťročiami. A tiež odpad po návštevách horolezcov. „Ešte aj chvíľu po vzniku Tatranského národného parku boli pri mnohých jazerách vysokohorské táboriská, kde sa mohlo stanovať, čiže najmä konzervy a prázdne fľašky neraz končili práve v plesách,“ ozrejmuje dôvody, prečo v roku 2005 Štátne lesy TANAP-u začali s čistením vyššie položených plies, koordinátor akcie Čisté vody Pavol Kráľ.