Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Šesťdesiatku múzea si pripomenuli konferenciou

31.10.2017 15:04

Konferencia_60 rokov múzea (autor: pet) Tatranská Lomnica (31. októbra 2017) – Pri príležitosti 60. výročia vzniku Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici sa dnes v jeho priestoroch uskutočnila konferencia s názvom Minulosť a budúcnosť regionálnych múzeí.

Hoci podujatie bolo venované regionálnym múzeám na Slovensku a ich nenahraditeľnej úlohe pri záchrane kultúrneho a prírodného dedičstva, pozornosť sa sústredila predovšetkým na jubilanta. Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici bolo založené 1. apríla 1957 ako jedna z organizačných zložiek vtedajšej Správy TANAP-u, ktorá sa od roku 1995 transformovala na Štátne lesy TANAP-u. „Múzeum má vo svojej expozícii a v depozitároch ohromné hodnoty, nemalý počet exponátov, zbierkových predmetov, má svoje príbehy spojené s konkrétnymi ľuďmi,“ prihovoril sa účastníkom konferencie riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška, ktorý priblížil históriu vzniku múzea i jeho zameranie.

Prvým sídlom Múzea TANAP-u bolo Podtatranské múzeum v Poprade, začiatkom roka 1959 sa presťahovalo do Tatranskej Lomnice, do Vily Széchenyi, bývalého šľachtického letohrádku, kde už koncom leta bola verejnosti sprístupnená prvá stála expozícia s historickou, prírodovednou a národopisnou tematikou. Iniciátorom myšlienky jeho založenia bol historik Ivan Bohuš st. Spolu s ním prvými pracovníkmi múzea boli výtvarníčka a dokumentátorka Božena Mrhová a botanička Libuše Paclová. Neskôr k nim pribudol etnograf Ján Olejník.

V roku 1968 sa múzeum zlúčilo s Výskumnou stanicou TANAP-u a v roku 1969 sa presťahovalo do novovybudovaného objektu, ktorý navrhol architekt Pavol Merjavý. V ňom sídli doteraz. Za šesť desaťročí svojej existencie múzeum zhromaždilo vo svojich depozitároch vyše 60-tisíc zbierkových predmetov, či už botanických, zoologických, historických, etnografických, geologických, alebo paleontologických. Ak k nim prirátame archívne dokumenty, fotonegatívy a historické knihy, tak celkovo sa vo fondoch múzea nachádza približne 140-tisíc zbierkových a archívnych predmetov. V samotnej expozícii je v súčasnosti vystavených vyše 1 500 exponátov rozdelených do prírodovednej, historickej a etnografickej časti.

Náučno-vzdelávací profil múzea dopĺňajú ešte ďalšie tri objekty – vedecká a regionálna knižnica, informačné centrum a Expozícia tatranskej prírody, známa skôr ako botanická záhrada, ktorá je živou ukážkou tatranskej flóry v podmienkach imitujúcich reálnu tatranskú prírodu.

Múzeum TANAP-u je otvorené celoročne, s výnimkou vianočných a novoročných sviatkov a obdobia pravidelnej každoročnej rekonštrukcie a modernizácie expozície. Tento rok v rámci nej pribudol nielen medvedí brloh, ale i jaskynný systém, ktorý návštevníkom priblíži podzemnú biotu. Muzeálne expozície si v súčasnosti ročne pozrie okolo 40-tisíc ľudí.