Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Tatry v zlate

21.12.2018 11:03

Kalendár 2019 (autor: Yaro Kupčo) Tatranská Lomnica (21. decembra 2018) – Pri príprave nástenného kalendára pre rok 2019 Štátne lesy TANAP-u siahli po záberoch Yara M. Kupča, kežmarského rodáka žijúceho v Piešťanoch.

Fotograf, ktorého úraz prikoval na invalidný vozík, urobil prvé snímky na Štrbskom Plese otcovým fotoaparátom už ako desaťročný, dnes fotí na stredný alebo veľký formát. Pracuje výlučne s klasickými prístrojmi, digitál nie je jeho vášňou. Objektív cieli predovšetkým na krajinu, zachytáva malebné zátišia i panoramatické pohľady. V kalendári sa ocitli jeho fotografie s tatranskými motívmi, punc noblesy im dodáva zlaté tónovanie. Prostredníctvom Kupčových záberov nazriete do Velickej či Malej Zmrzlej doliny, postupne – ako budete obracať jednotlivé listy – budú pred vami defilovať Končistá, Lomničák, Kežmarský štít, Ostredok, Kolový štít, Mních i Gerlach, idylický pocit vám navodí pohľad na zasneženú studničku v Bielovodskej doline či ovečky pasúce sa pod Kriváňom. Príznačné pre Kupčov rukopis je, že na minimum obmedzuje zábery, na ktorých je vidieť vplyv človeka – azda len s výnimkou starých senníkov, poľných ciest a kôpok sena. Výber motívov svedčí o autorovom srdečnom vzťahu k prírode, sám sa netají, že z fotopotuliek po svete sa veľmi rád vracia do svojich milovaných Tatier, ale aj Pienin a na Oravu, teda na miesta, ktoré sú pre neho oázou pokoja a oddychu a predstavujú nevyčerpateľný zdroj inšpirácie...

Kalendár sa dá zohnať v infocentrách Štátnych lesov TANAP-u, ako aj v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici. Cena je 3,50 eura.