Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Viaceré turistické chodníky zaliala voda

23.06.2020 13:01

TZCH a voda (autor: Igor Cpin) Tatranská Lomnica (23. júna 2020) – Intenzívne zrážky, ktoré zasiahli Slovensko v uplynulých dňoch, spôsobili problémy aj na značkovaných turistických chodníkoch v Tatranskom národnom parku. Viaceré z úsekov zaliala voda, takže sú momentálne úplne nepriechodné, prípadne cez ne turisti prejdú len s ťažkosťami.

Nepriechodný je v tejto chvíli napríklad turistický chodník, ktorý vedie z Vyšných Hágov k Batizovskému plesu. Žlto značenú trasu zmenili intenzívne lejaky doslova na horskú riavu. Voda zaplavila tiež úsek červeno značenej Tatranskej magistrály v okolí Batizovského plesa. Pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAP-u, ako aj zamestnanci jednotlivých ochranných obvodov si turistické trasy postupne prechádzajú a mapujú škody, ktoré výdatné dažde spôsobili. Je pravdepodobné, že dočasne budú nepriechodné, resp. ťažšie priechodné i ďalšie úseky turistických chodníkov.

Hoci nie je nič výnimočné, že v čase intenzívnych lejakov niektoré turistické chodníky zaplaví voda, návštevníkov Tatranského národného parku prosíme, aby mysleli na svoju bezpečnosť, zbytočne neriskovali a radšej si naplánovali túru v priaznivejšom počasí.

V prípade, že sa chystajú na výlet do oblasti Tatranskej Javoriny, mali by pamätať aj na uzáveru zeleno značeného turistického chodníka, ktorý vedie Javorovou dolinou do/zo sedla Sedielko. Trasu boli Štátne lesy TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a Pieninského národného parku nútené uzavrieť z dôvodu bezpečnosti, keďže v jej okolí sa nachádzajú suché stromy, ktoré by mohli ohroziť životy turistov.

Na obmedzenia návštevníkov Tatier upozornia aj informačné tabule osadené priamo v teréne. Informovať turistickú verejnosť budú Štátne lesy TANAP-u i prostredníctvom svojej webstránky www.lesytanap.sk alebo facebookového profilu.