Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vietor polámal a vyvrátil ďalšie tisícky stromov

06.03.2017 14:51

Tatranská Lomnica (6. marca 2017) – Po víkendovom vetre ostalo v Tatranskom národnom parku na území v správe Štátnych lesov TANAPu ležať ďalších približne 6 400 m3 dreva, čo predstavuje viac ako 8 500 stromov.

„Poškodené boli najmä lesné porasty v ochranných obvodoch Podspády a Tatranská Javorina, kde vietor podľa prvotných odhadov polámal alebo vyvrátil celkovo 6 000 m3 dreva,“ uviedol Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu. Najviac zasiahnuté bolo ústie Javorovej a Širokej doliny, kde popadané stromy odrezali cestu k obom horárňam. Zatiaľ čo v Tatranskej Javorine náporom silného vetra podľahlo okolo 2 000 m3 dreva, ochranný obvod Podspády odhadol objem kalamity na 4 000 m3. Zvyšných štyristo metrov kubických predstavujú škody, ktoré nahlásili z ochranných obvodov Oravice a Habovka.

Ďalšie škody na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAPu spôsobil vietor na účelových zariadeniach, poškodené boli nielen turistické smerovníky, pútače, oplotenie, ale aj budovy – či už terénna stanica v Bobrovci alebo snehová jama v Tatranskej Javorine. Štátne lesy TANAPu vyčíslili škody na 5 800 eur.

Pracovníci Štátnych lesov TANAPu sú od rána v teréne a snažia sa sprístupniť všetky úseky stromami zatarasených lesných ciest. Obozretní by mali byť aj návštevníci, ktorí musia počítať s tým, že za takéhoto počasia sa môžu na turistických chodníkoch nachádzať aj vetrom vyvrátené stromy či konáre.

Pripomeňme, že vietor v Tatranskom a Pieninskom národnom parku vyčíňal aj 24. februára. Jeho náporom vtedy neodolalo takmer dvetisíc živých stromov, čo predstavuje 1 335 m3 dreva. Škody na účelových zariadeniach a budovách Štátne lesy TANAPu vtedy odhadli na tritisíc eur.