Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Víkend otvorených parkov a záhrad je späť

23.06.2021 11:10

VOPaZ (autor: VOPaZ) Tatranská Lomnica (23. júna 2021) – Po minuloročnej prestávke, o ktorú sa postarala pandémia koronavírusu, opäť ožije Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici Víkendom otvorených parkov a záhrad.

Štátne lesy TANAP-u, ktoré botanickú záhradu prevádzkujú, sa do celosvetového podujatia zapoja už po siedmy raz. Jeho cieľom je priblížiť krásu parkov či záhrad a zároveň zdôrazniť aj ich význam. Ústrednou témou v poradí už XIII. ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad je odovzdávanie vedomostí. „Aj preto sa chceme pri tejto príležitosti s návštevníkmi podeliť o všetko, čo vieme o jedinečnej tatranskej flóre, ale i faune, ktorá je takisto súčasťou našej botanickej záhrady,“ hovorí botanička Zuzana Homolová, ktorá je zároveň aj vedúcou Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici a odbornou garantkou expozície.

Na návštevníkov už tento piatok čakajú komentované prehliadky botanickej záhrady, pripravené sú tiež ukážky pikírovania rastlín, chýbať nebudú ani vzorky sadeničiek vysokohorských rastlín a ich semienok. Pre najmenších sú pripravené tvorivé dielne, poskladať si môžu napríklad drevené 3D puzzle, magnetická stena s výškovými stupňami zase preverí, ako šikovne dokážu určovať miesta prirodzeného výskytu rastlín či živočíchov. Program zahŕňa i spoznávanie obyvateľov zvieracej ríše podľa pobytových znakov, malí návštevníci sa tiež dozvedia množstvo zaujímavostí o spôsoboch maskovania rôznych druhov zvierat pred predátormi.

Prím však bude mať kvetena. Práve v tomto období totiž kvitne väčšina rastlín, ktoré sa v botanickej záhrade pod Lomnickým štítom nachádzajú. „Milovníci tatranskej flóry istotne ocenia predovšetkým lektorované vstupy, ktoré budú tento rok v dvojhodinových intervaloch. Počas nich dostanú príležitosť zoznámiť sa s floristickým inventárom expozície, ktorý tvoria rastliny vysokohorského prostredia, a to najmä druhy alpínskeho a subniválneho vegetačného stupňa,“ konkretizuje botanička.

Na ploche 3,2 hektára rastie celkovo vyše tristo druhov bylín a drevín. Medzi nimi i také, ktoré pri potulkách prírodou ostávajú pred zrakmi návštevníkov vysokohorského prostredia skryté. Prvý komentovaný vstup je naplánovaný na 10.00 hodinu, posledný o 16.00 hodine. Za prehliadku expozície zaplatia dospelí 2,50 eura, deti a seniorov vyjde vstup o euro lacnejšie.

Príležitosť prejsť sa botanickou záhradou však budú mať návštevníci Tatranskej Lomnice nielen počas Víkendu otvorených parkov a záhrad, pozrieť si ju môžu počas celej sezóny, ktorá potrvá do 19. septembra. Do konca augusta bude Expozícia tatranskej prírody otvorená denne od 9.00 do 17.00 hodiny, potom sa jej brány zavrú o dve hodiny skôr, rovnako ako tomu bolo aj počas minulej sezóny.

Do celosvetovej akcie sa v dňoch 25. až 27. júna 2021 plánuje na Slovensku zapojiť viac ako stovka parkov a záhrad, ktoré odhalia nielen svoje čarovné prírodné zákutia, ale aj množstvo zaujímavostí zo svojej histórie i súčasnosti. Hlavným organizátorom Víkendu otvorených parkov a záhrad je od roku 2007 Národný Trust n. o. – organizácia, ktorej poslaním je ochrana, obnova a zmysluplné využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska.