Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Víťazi sú už známi

28.06.2019 17:25

Tatranská kosba 2019_víťazi (autor: Martina Petránová) Tatranská Lomnica (28. júna 2019) – Tatranská kosba 2019 má už svojich víťazov. V kategórii dvojíc víťazstvo opäť obhájili Andrzej Staszel s Andrzejom Goldyniakom z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego, medzi jednotlivcami sa najviac darilo Mariánovi Bugajovi z Lesov SR, ktorý na súťaži reprezentoval ich odštepný závod v Námestove.

Na štart 15. ročníka medzinárodných pretekov v kosení klasickými kosami sa dnes v Bielovodskej doline napokon postavilo osemnásť dvojíc z radov lesníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny. Ich úlohou bolo čo najrýchlejšie pokosiť 50 metrov dlhý a 4 metre široký pás lúky. Rozhodcovia už tradične hodnotili nielen rýchlosť, ale aj kvalitu pokosu. Víťazstvo si napokon zaknihovali Poliaci pred dvojicou Ľuboš Lonský a Marián Bagaj z OZ Námestovo, Lesy SR. Tretí skončili Jozef Budzák s Jakubom Hudákom, ktorých zastrešuje Stredisko genofondu drevín a Dopravno-opravárenské stredisko Štátnych lesov TANAP-u.

Desať koscov s najlepším časom postúpilo do ďalšieho kola, v ktorom sa museli čo najšikovnejšie popasovať s 25 metrov dlhým a 1,5 metra širokým pásom lúky. Najrýchlejším bol Andrzej Staszel, ktorý na to potreboval necelú minútu, avšak po prirátaní trestných sekúnd mu to napokon stačilo len na druhé miesto. Víťazom tejto kategórie sa s výsledným časom 1:46,83 stal Marián Bugaj a tretiu priečku obsadil Andrzej Goldyniak.

Spolu s pretekmi v kosení Štátne lesy TANAP-u zorganizovali aj 11. ročník súťaže vo varení lesníckeho gulášu, v rámci ktorého sa predstavila vyše dvadsiatka súťažných tímov. Okrem prvého, druhého a tretieho miesta sa porota rozhodla udeliť mimoriadnu cenu za NAJ Špica guláš, ktorý v absolútnom hodnotení prekonal aj tie ostatné. Získalo ju Pozemkové spoločenstvo Bývalí urbarialisti obce Východná.