Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Víťazmi opäť Poliaci

29.06.2018 17:13

Tatranská kosba 2018 (autor: pet) Tatranská Lomnica (29. júna 2018) – Najzručnejšími koscami sú opäť Poliaci, ktorí sa stali víťazmi medzinárodnej súťaže Tatranská kosba 2018 nielen v kategórii dvojíc, ale aj v súťaži jednotlivcov.

Na štart 14. ročníka pretekov v kosení klasickými kosami sa dnes v Bielovodskej doline postavilo dvadsaťpäť dvojíc z radov lesníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Ukrajiny. Ich úlohou bolo čo najrýchlejšie pokosiť päťdesiat metrov dlhý a štyri metre široký pás lúky. Rozhodcovia hodnotili nielen rýchlosť, ale aj kvalitu tzv. pokosu. V daždivom počasí sa najviac darilo minuloročným víťazom – Andrzejovi Staszelovi a Andrzejovi Goldyniakovi z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Druhý najrýchlejší čas dosiahli Ján Bombara a František Budzák z Dopravno-opravárenského strediska Štátnych lesov TANAP-u v Tatranskej Lomnici a tretí, rovnako ako vlani, skončili ukrajinskí lesníci Ivan Shovsh a Jurij Konkus.

Svoju šikovnosť si zmerali aj desiati najrýchlejší jednotlivci, ktorí sa museli čo najšikovnejšie popasovať s dvadsaťpäť metrov dlhým a jeden a pol metra širokým pásom lúky. Víťazom sa tento rok stal Andrzej Staszel (TPN) pred Andrzejom Goldyniakom (TPN), tretie miesto obsadil Ivan Shovsh (UŽLIS). V kategórii VIP sa predstavili štyria kosci. S konkurenciou si s prehľadom poradil Martin Krajčí z Urbariátu pozemkové spoločenstvo obce Trstené.

Spolu s pretekmi v kosení Štátne lesy TANAP-u zorganizovali aj 10. ročník súťaže vo varení lesníckeho Špica gulášu, v rámci ktorej sa predstavila viac ako tridsiatka súťažných tímov. Najchutnejší guláš sa tentokrát podarilo navariť zástupcom Odborovému zväzu Drevo, Lesy, Voda.