Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vyzbierali vyše sedemsto kilogramov odpadu

03.10.2017 07:51

Tatranská Lomnica (29. septembra 2017) - Do 39. ročníka akcie Čisté hory sa v poslednú septembrovú sobotu zapojilo 1 344 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali dokopy 723,5 kg odpadu.

Zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u spolu s pracovníkmi Správy TANAP-u a PIENAP-u na dobrovoľníkov čakali na jedenástich nástupných miestach od Oravíc až po Červený Kláštor už od ôsmej rána. Vyzdvihnúť si vrecia na odpad a rukavice mohli záujemcovia počas celého dopoludnia. Do akcie sa zapojili nielen jednotlivci, ale aj školy. Medzi účastníkmi už tradične nechýbali ani členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry.

Vo vreciach aj tento rok končili najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj pneumatiky a železný šrot. Najviac odpadu sa podobne ako vlani podarilo vyzbierať na Pieninách, kde prírodné prostredie dobrovoľníci odbremenili od 450 kilogramov železa a ďalšieho neporiadku.

Keďže nie všetci, ktorí sa akcie chceli zúčastniť, mohli prísť v sobotu, Štátne lesy TANAP-u im aj tento rok vyšli v ústrety, a tak sa dobrovoľníci mohli pustiť do upratovania Tatier v predstihu. V "predtermíne" sa do 39. ročníka podujatia Čisté hory zapojilo ďalších 410 účastníkov, ktorí vyzbierali celkovo zhruba 200 kilogramov odpadu. Spravidla ide najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.