Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Zrátajú kamzíky

08.07.2020 08:45

spočítanie kamzíkov (autor: Marcel Tobis) Tatranská Lomnica (8. júla 2020) – Tatranský národný park už tento piatok čaká pravidelná jarná kamzičia inventúra.

Štátne lesy TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzičej zveri, sa chceli do rátania pustiť už pred dvoma týždňami, avšak intenzívne zrážky, ktoré zdvihli aj hladiny tatranských plies a potokov, ich zámer zmarili. Ďalší pokus prekazili karanténne opatrenia u poľských kolegov. Hoci meteorológovia neavizujú úplne ideálne počasie ani na nasledujúce dni, zoológ Štátnych lesov TANAP-u verí, že tretí pokus bude už úspešný. „Vzhľadom na to, že na jeseň nám stavy kamzičej populácie v niektorých lokalitách aj napriek avizovanej priaznivej predpovedi počasia neumožnila vierohodne zmapovať mizerná viditeľnosť, snažíme sa na základe prognóz meteorológov vytypovať čo najvhodnejší deň. Dúfame, že tentokrát to vyjde a podarí sa nám získať presné čísla, ktoré budú čo najvernejšie dokumentovať početnosť populácie kamzíka vrchovského tatranského na slovenskej i poľskej strane Tatier,“ hovorí Jozef Hybler.

Keďže čísla z novembra minulého roku nedávali relevantný obraz o stave kamzičej zveri na území Tatranského národného parku, Štátne lesy TANAP-u sa ich rozhodli nezverejniť. Posledný údaj o počtoch kamzíkov je tak spred roka. Na jar 2019 narátali na slovenskej strane Tatier 591 kamzíkov, u severných susedov zapísali do sčítacích hárkov 359 jedincov. Len pre porovnanie, rekordným bol rok 2018, kedy na jeseň napočítali v Tatranskom národnom parku celkovo 1 431 kamzíkov.

Kamzíky na slovenskej a poľskej strane Tatier zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u a Správy PIENAP-u spoločne s kolegami z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego i ďalšími dobrovoľníkmi rátajú dvakrát ročne – vždy na jar a na jeseň. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.